Zejście do dna studni opactwa tynieckiego z 1620 r.

  • 9 czerwca 2020

Zejście do dna studni opactwa tynieckiego z 1620 r.

Na dziedzińcu klasztornym opactwa OO. Benedyktynów w Tyńcu znajduje się studnia wybudowana w latach 20-tych XVII wieku, której drewniane zadaszenie pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Pomimo szeroko zakrojonych prac archeologicznych prowadzonych na wzgórzu tynieckim, obiekt ten nigdy nie został nimi objęty, co związane było z utrudnionym dostępem do wnętrza studni. Wykorzystując nasze umiejętności nurkowe i alpinistyczne, dokonaliśmy rekonesansu tego obiektu.

Studnia na dziedzińcu opactwa jest drugą studnią, jaka została wydrążona na wzgórzu. Pozostałości średniowiecznej studni znajdują się na terenie dawnej kuchni klasztornej i są obecnie zasypane. Opisywana studnia została wykuta w czasie barokowej przebudowy klasztoru w 1620 roku na polecenie opata komandatariusza i biskupa łuckiego, później płockiego, Stanisława Łubieńskiego.

Z wypisów z kroniki klasztornej dowiadujemy się, ze po powrocie do zrujnowanego klasztoru w lipcu 1939 roku, bracia benedyktyni podjęli prace remontowe studni, która była wówczas zasypana. Już pod koniec sierpnia tego samego roku odkopano źródło i zaczęto ciągnąć wodę wiadrami. Jednak dopiero w 1944 roku zamontowano w studni stalową drabinę, pompę i rury doprowadzające wodę ze studni do domu i ogrodu oraz dwa zbiorniki na wodę w budynkach klasztornych. Instalacja ta zachowała się do dnia dzisiejszego.

Celem przeprowadzonego rekonesansu było zbadanie stanu zachowania studni i określenie celowości dalszych badan archeologicznych… / Mariusz Rudzki, fragment pracy dyplomowej „Relacja z przeprowadzenia rekonesansu XVII-wiecznej studni w opactwie OO. Benedyktynów w Tyńcu” /

Rekonesans studni znajdującej się na dziedzińcu opactwa OO. Benedyktynów w Tyńcu został przeprowadzony 25 marca 2019 przez Mariusza Rudzkiego i Bogdana Czubera – alpinistów i instruktorów nurkowania oraz Ryszarda Emilewicza – instruktora alpinizmu.

Skład filmu i konturowa mapa Polski z zaznaczonym Tyńcem: Damian Romek / Intro: „The Underground” pochodzi z zasobów Adobe Stock należącym do Adobe CreateCloud / Zdjęcia: Mariusz Rudzki, Elżbieta Litwa, Damian Romek, Ryszard Emilewicz.

Muzyka: Utwór „Birth of a hero” skomponowany przez Benjamina Tissota.


Fot. Marcin Marecik

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia” oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »