Zwiedzanie Opactwa

W połowie XI w. na nadwiślańskiej skale, opodal Krakowa, osiedlili się czarni mnisi, których od imienia autora Reguły, wedle której żyją, św. Benedykta z Nursji (480–ok. 543), określa się mianem benedyktynów. Rozpo­częli budowę kościoła i klasztoru, które w następnych stuleciach rozbudowywane i odbudowywane wciąż miały służyć idei, dla której to miejsce założono.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym istniejącym klasztorem męskim w Polsce. Jego historia sięga bez mała 1000 lat i wiąże się również z ważnymi wydarzeniami w historii Polski.

To właśnie tutejszy klasztor stanowi jedno z ogniw, które połączyło Polskę z zachodnią Europą u początków istnienia państwa polskiego.

To właśnie w tym miejscu mnisi żyją według Reguły św. Benedykta, która jest jedną z najstarszych zachodnich reguł monastycznych oraz pielęgnują i upowszechniają dziedzictwo chrześcijańskiego monastycyzmu, którego źródła wywodzą się z pustyni egipskiej i terenów na wschodzie basenu Morza Śródziemnego.

To właśnie tutaj zachowały się architektoniczne świadectwa przemian kulturowych, których doświadczała Europa, a wraz z nią i Polska: od zabytków sztuki romańskiej, poprzez elementy gotyckie po barokową metamorfozę.

Zwiedzanie tynieckiego wzgórza zaprasza do niezwykłej wędrówki w czasie i przestrzeni: do zagłębiania się w świat dawnych i współczesnych mnichów oraz ich życia. Tutaj bowiem historia i współczesność współistnieją zgodnie, a kolejne generacje gospodarzy wciąż nie przestają zaznaczać własnego wkładu, mamy zatem: romańskie fundamenty, gotyckie mury, barokowy wystrój, romantyczne ruiny, współczesne betony i… nowoczesne komputery.

Zwiedzanie opactwa tynieckiego to rodzaj podróży po prawie 1000-letniej historii tego niezwykłego miejsca. Nie da się wszystkiego naraz zgłębić. To raczej początek odkrywania jego tajemnic.

Zachęcamy Państwa do wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, byście mogli poznać dzieje i znaczenie tego miejsca, podczas wyjątkowego oprowadzania z przewodnikiem oraz dzięki wizycie w opackim Muzeum.

Więcej informacji dotyczących zwiedzania klasztoru oraz możliwości rezerwacji i cen biletów

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera. Nie będzie to tylko wiadomość z informacją o naszych produktach, ale chcemy również dzielić się fragmentami treści monastycznych (apoftegmaty, pisma ascetyczne itp.) oraz informować o nowych artykułach i konferencjach audio.

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »