XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre

  • 14 sierpnia 2023

XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre

Sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre oraz Fundacja Chronić Dobro, działająca przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, serdecznie zapraszają na XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre, który odbędzie się w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu pod Krakowem w dniach 4-9 września 2023 r.

Międzynarodowe Kongresy Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre to jedne z największych i najważniejszych na świecie spotkań znawców i miłośników śpiewu gregoriańskiego, odbywające się co 4 lata w różnych miastach Europy (link do galerii zdjęć). Mają one na celu zacieśnianie współpracy międzynarodowej badaczy i czynnych muzyków śpiewu gregoriańskiego, wspólne praktyki śpiewu, wspólną modlitwę i dzielenie się wynikami badań. W tym roku motyw przewodni kongresu brzmi: Psallite sapienter. Psalmodia podstawą repertuaru śpiewu gregoriańskiego.

Uczestnicy tegorocznej edycji kongresu będą mieli okazję dowiedzieć się, jaką rolę w powstawaniu repertuaru gregoriańskiego odegrały psalmy, czyli liryczne teksty biblijne wyrażające bardzo zróżnicowane stany uczuciowe człowieka, skierowane do Boga, stanowiące niejako zwierzenie się człowieka Bogu. Dlaczego to właśnie one okazały się fundamentem dla tworzenia zrębów muzyki europejskiej? To tylko jedno z niewielu pytań, na które spróbują odpowiedzieć wykładowcy.

Tematyka wykładów będzie bardzo różnorodna: od teologiczno-liturgicznego znaczenia psalmów, przez tradycje psalmodyczne w różnych zakonach, aż po terapeutyczne znaczenie psalmodii. Ponadto uczestnicy będą mogli sami uczyć się śpiewu gregoriańskiego pod kierunkiem wybitnych gregorianistów w ramach codziennych zajęć warsztatowych. A wieczorami, w ciepłym jeszcze letnim Krakowie, będzie można posłuchać koncertów profesjonalnych chórów śpiewających tę tradycyjną muzykę. Cały plan wydarzenia dostępny jest na stronie AISCGre. 

Zapisy uczestników są już otwarte! (kliknij)

Udział w wykładach i warsztatach wymaga uiszczenia opłaty konferencyjnej
(normalna: 350 PLN, ulgowa: 200 PLN).
Zapisy trwają do 27 sierpnia!
Natomiast udział w koncertach i liturgii jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.

Śpiew gregoriański to nie tylko liturgiczna tradycja śpiewu sakralnego kościoła rzymskokatolickiego wywodząca się ze średniowiecza – to przede wszystkim fundament klasycznej muzyki europejskiej. Współczesna melodyka, rytmika, a nawet tonalność wyewoluowały pośrednio z repertuaru gregoriańskiego. Tegoroczny kongres AISCGre jest szczególny, ponieważ w Opactwie tynieckim tradycja śpiewania chorału jest wciąż żywa i obecna. Benedyktyni odegrali kluczową rolę w tworzeniu zrębów średniowiecznej Europy, a codzienny śpiew Liturgii Godzin oraz śpiewy mszalne stały się oficjalną muzyką Kościoła Zachodniego.

Zachęcamy również do obejrzenia nagrania rozmowy z naszym zakonnikiem i gregorianistą, o. Karolem Cetwińskim OSB, oraz zaprzyjaźnioną z Opactwem gregorianistką dr hab. Susi Ferfoglią, na temat Śpiewu gregoriańskiego. Nagranie dostępne pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=XCvvjpXUibk.

Kontakt z organizatorami w razie wszelkich pytań:
Telefon: +48 507 458 263
E-mail: kongrestyniec@gmail.com

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera. Nie będzie to tylko wiadomość z informacją o naszych produktach, ale chcemy również dzielić się fragmentami treści monastycznych (apoftegmaty, pisma ascetyczne itp.) oraz informować o nowych artykułach i konferencjach audio.

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »