VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy

  • 11 października 2023

VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz Polskie Centrum św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska mają zaszczyt zaprosić na VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy. Odbędzie się on w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu w dniach 20-22 października 2023 r. Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy po raz drugi będzie miał miejsce na terenie tego klasztoru.

To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego jego uczestnicy będą zgłębiali dorobek średniowiecznej benedyktyńskiej mistyczki, doktor Kościoła, św. Hildegardy z Bingen. Jej dzieła są dziś na nowo odkrywane i mogą pomóc człowiekowi w zdobyciu wiedzy, która przyczyni się do poprawy jego życia.

Organizatorzy Kongresu – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Polskie Centrum św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, Stowarzyszenie Centrum św. Hildegardy w Polsce oraz Hildegarda sp. z o.o – zdecydowali, że tegoroczne wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Tak leczy Bóg – od uleczenia jednostki po uzdrowienie świata w ujęciu teologii medycyny”.

Tytuł inspirowany jest pierwszą publikacją na temat praktycznego zastosowania nauk św. Hildegardy w leczeniu, autorstwa niemieckiego lekarza Gottfrieda Hertzki. Książka „Tak leczy Bóg” w 1970 roku zapoczątkowała „prawdziwy zwycięski marsz” medycynie Hildegardy, otwierając jej drogę do świadomości szerokiego kręgu odbiorców.

W wyjątkowej atmosferze tynieckiego opactwa, z dala od zgiełku codzienności, nad zagadnieniem uzdrowienia współczesnego świata dzięki naukom św. Hildegardy pochylą się prelegenci z kraju i zagranicy: ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, ks. dr hab. Bogusław Drożdż, s. prof. Susi Ferfoglia, dr Jürgen Gollwitzer, o. Brunon Koniecko OSB, dr hab. Małgorzata Kowalewska, s. Hiltrud Gutjahr OSB, dr Rafał Szopa, dr Alfreda Walkowska, ks. dr Marcin Wiśniewski.

Gospodynią wydarzenia będzie najbardziej znana polska propagatorka dzieła św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, autorka licznych publikacji, laureatka nagrody Feniks Specjalny 2023.

Sobotni wieczór, 21 października, uświetni koncert zespołu wokalnego „Flores Rosarum” (w składzie: Adrianna Bujak-Cyran, Magdalena Jaworek, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer, pod kierownictwem artystycznym s. Susi Ferfoglii), który wykona fragmenty „Ordo Virtutum” i inne śpiewy św. Hildegardy z Bingen.

Chętni będą mieli możliwość zwiedzenia klasztoru, a także uczestniczenia we Mszy św. oraz w Liturgii godzin w języku polskim i łacińskim. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia jest fakt, że wszystkie posiłki w czasie jego trwania będą serwowane w wydaniu hildegardowym, czyli na bazie orkiszu i zgodnie z zasadami programu zdrowia według św. Hildegardy.

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszy się to wydarzenie, szybko wyczerpały się miejsca noclegowe na terenie Opactwa, jednak w Kongresie można brać udział bez konieczności rezerwowania noclegu, ponosząc koszty samego uczestnictwa.

Szczegółowe informacje:

VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy z Bingen

Regulamin VI Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy 2023

Program VI Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy, 2023


Zdjęcie: Marcin Marecik

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »