Tynieckie rekolekcje #zostanwdomu

  • 17 kwietnia 2020

Tynieckie rekolekcje #zostanwdomu

Z bólem serca zmuszeni byliśmy odwołać wszystkie rekolekcje zaplanowane w naszym opactwie. W tej niełatwej sytuacji, postanowiliśmy przygotować i udostępnić konferencje, które byłyby wygłoszone podczas każdych z nich.

Zaczynamy konferencjami w ramach rekolekcji Pustynia w mieście… czyli rzeczywistości, która nas otacza… wyludnione place, opustoszałe kościoły… nie o taki „pustynny krajobraz” jednak chodzi…

Każdy musi przejść przez pustynię i przebywać na niej, aby otrzymać łaskę Bożą. Tam człowiek ogołaca maleńkie mieszkanie swej duszy, by zrobić miejsce Bogu. To nieodzowne. To czas łaski, okres, przez który musi przejść każdy. Potrzeba ciszy, skupienia oraz zapomnienia o sobie i o wszystkim, co stworzone, by Bóg mógł założyć w człowieku swe królestwo. (bł. Karol de Foucauld)

Aby usłyszeć Boga, trzeba zamilknąć… Pustynia, na którą musimy wyjść, jest gdzieś głęboko w nas. Potrzeba nam czasu, aby to uczynić, a o taki czas coraz nam trudniej w naszej zabieganej codzienności. Dlatego chcielibyśmy zaproponować rekolekcje w całkowitym milczeniu. Chodzi o to, by  uczestnicząc jedynie w liturgii (tutaj znajdziecie plan liturgii w opactwie w Tyńcu, Transmisje internetowe za pośrednictwem tyniec.tv), modląc się, rozważając Pismo Święte, znaleźć w sobie Bożą obecność i pozwolić Stwórcy, aby przemówił do naszej duszy. Zapraszamy na takie spotkanie…

Pustynia w mieście #1

Pustynia w mieście #2

Pustynia w mieście #3

Zapraszamy na konferencje w ramach rekolekcji Praktyka medytacji…

Medytować to znaczy: być obecnym przed Bogiem. Jest to najważniejszy i najtrudniejszy wysiłek, jaki człowiek podejmuje. Jednocześnie każdy z nas może odnaleźć swoją tożsamość jedynie przed Bogiem i w Nim. Aby to osiągnąć, trzeba poznać podstawowe mechanizmy, jakie w nas działają, i siły, które tym wszystkim kierują. Podczas rekolekcji chodzi o to, by nie tylko zreflektować wewnętrzne mechanizmy naszego życia, ale w ćwiczeniach podjąć nad nimi pracę duchową.

Praktyka medytacji #1

Praktyka medytacji #2

Praktyka medytacji #3

Zapraszamy na konferencje w ramach rekolekcji Szkoła Lectio Divina

Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10,17) – pisze św. Paweł. Wydaje się, że w tej sentencji św. Paweł doskonale wyraża istotę praktyki lectio divina. Poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże mamy szansę spotkać się z Chrystusem. Jak dać sobie tę szansę? Spróbujemy to odkryć w czasie tych spotkań…

Święty Hieronim napisał, że nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa. Dlatego lectio divina jest tak ważną, wręcz podstawową praktyką duchową chrześcijanina. Ono usposabia nas do zrozumienia naszego zakorzenienia w Chrystusie, a przez to rodzi nas do nowego życia w Nim. W lectio divina staramy odczytać Boże Słowo skierowane do nas osobiście.

Lectio divina ze św. Grzegorzem Wielkim #1

Lectio divina ze św. Grzegorzem Wielkim #2

Lectio divina ze św. Grzegorzem Wielkim #3

Zapraszamy na konferencje w ramach rekolekcji za ofiarą Benedyktyńska szkoła kształtowania relacji międzyludzkich… czyli umiejętność słuchania „Chrystusa w bracie”.

Życie benedyktyńskie wymaga w szczególny sposób wrażliwości na bliźniego i umiejętności budowania relacji braterskich. Wiele wskazówek św. Benedykta zawartych w jego Regule stanowi na tym polu prawdziwą szkołę życia nie tylko dla mnichów, ale dla każdego człowieka. Czas poświęcimy na studium Reguły św. Benedykta pod kątem dialogu, współpracy, kultury relacji międzyludzkich, umiejętności słuchania „Chrystusa w bracie” oraz innym kwestiom związanym z tym niezwykle ważnym dziś tematem.

Benedyktyńska szkoła kształtowania relacji międzyludzkich #1

Benedyktyńska szkoła kształtowania relacji międzyludzkich #2

Benedyktyńska szkoła kształtowania relacji międzyludzkich #3

Zapraszamy na konferencje w ramach rekolekcji Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa

Modlitwa Jezusowa jest starożytną praktyką modlitewną, która pomaga każdemu i w każdej chwili żyć w łączności z Panem Bogiem. Jej prostota i głębia sprawiają, że nie ma miejsca, sytuacji, stanu, zawodu, który uniemożliwiałby otrzymanie daru modlitwy nieustannej. Drogą do niej jest wierne i wytrwałe przyzywanie Imienia Jezus. „Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wówczas poznasz pożytek wyciszenia” — powiada św. Jan Klimak. Do praktyki tej modlitwy chcemy zaprosić zarówno tych, którzy ją znają, jak i tych, którzy jej nie doświadczyli.

Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa #1

Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa #2

Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa #3

Tych, którzy chcą nas wesprzeć zapraszamy na stronę http://wsparcie.benedyktyni.com/ gdzie znajdują się informacje nie tylko o tym, jak to zrobić, ale też na co przeznaczamy zebrane dzięki waszej hojności i ofiarności środki.


Fot. Borys Kotowski OSB

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia” oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »