Śluby czasowe

  • 3 lutego 2023

Śluby czasowe

Z radością informujemy, że w święto Ofiarowania Pańskiego na Mszy św. pontyfikalnej pod przewodnictwem o. Opata Szymona Hiżyckiego OSB, br. Beda złożył pierwszą profesję monastyczną na okres jednego roku. Śluby czasowe składa się po ukończeniu nowicjatu. W przypadku benedyktynów, każdy klasztor samodzielnie ustala warunki i czas odbycia nowicjatu. W opactwie tynieckim trwa on dwa lata. To czas głębszego wejścia w życie monastyczne oraz bliższe poznanie wspólnoty i obowiązków. Śluby czasowe składa się na określony czas. Zazwyczaj na okres jednego roku lub trzech lat. Można je maksymalnie przedłużać do dziewięciu lat. Po nich musi nastąpić decyzja o złożeniu profesji uroczystej (wieczystej) albo o opuszczeniu wspólnoty.

Benedyktyni składają ślub stałości, zachowania obyczajów monastycznych oraz posłuszeństwa. Do obyczajów monastycznych należy celibat, ubóstwo i zwyczaje danej wspólnoty. Życie benedyktyńskie to także życie wspólne. Zatem składając śluby mnich zobowiązuje się do prowadzenia tego życia. Jej podstawowym warunkiem jest obecność we wspólnocie.

Śluby monastyczne składa się Bogu w obecności przełożonego wyższego, czyli Ojca Opata. W czasie ceremonii złożenia pierwszej profesji monastycznej brat podpisuje własnoręcznie kartę profesyjną po odczytaniu jej głośno. Jest on także kontrasygnowana, czyli podpisana przez Ojca Opata.

Bratu Bedzie życzymy wzrastania w powołaniu i wielu łask na drodze benedyktyńskiej w opactwie tynieckim, a wszystkich prosimy o modlitwę za niego!

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »