Przyrzeczenia oblackie

  • 24 lipca 2021

Przyrzeczenia oblackie

Dnia 11 lipca w uroczystość św. Benedykta, Patrona Europy, podczas Mszy pontyfikalnej, o godz. 10.30 w kościele tynieckim odbył się obrzęd złożenia przyrzeczeń oblackich. Oblatami mogą zostać zarówno kapłani diecezjalni jak i ludzie świeccy, żyjący w małżeństwie, czy też samotni. Bycie oblatem benedyktyńskim to forma życia, w której człowiek, nie zmieniając swego stanu, ale wiążąc się przyrzeczeniami z konkretną wspólnotą benedyktyńską, kieruje się w codzienności tą samą Regułą, co mnisi żyjący w klasztorze.

Tego dnia przyrzeczenia oblackie złożyły następujące osoby: Narcyza Giemza, Mieszko Kuźma, Dorota Wójcicka-Kraśnieńska, Ewa Szymańska. Przed o. Opatem Szymonem Hiżyckim i zgromadzonym Kościołem, wyrazili wolę, aby w swoim życiu świeckim praktykować stałość, nawrócenie obyczajów i posłuszeństwo, zgodnie ze statutem Oblatów Świeckich Opactwa Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu.

Oblaci są darem dla świata. Mogą innym przekazywać wartości monastycyzmu. W sposób dużo bardziej głębszy niż dotychczas stają się świadkami Jezusa Chrystusa w obecnym zsekularyzowanym świecie.  Za ich pośrednictwem na świat emanują najważniejsze elementy życia monastycznego: modlitwa, pokora, posłuszeństwo, pokój, miłosierdzie i uwielbienie Boga, szacunek dla każdego człowieka. Oblaci także tworzą więzi oparte na braterskiej przyjaźni, będącej wyrazem ducha miłości, który łączy ich nie tylko z braćmi tynieckiej wspólnoty, lecz także między sobą.

Nowym oblatom tynieckim życzymy wytrwałości w złożonych przyrzeczeniach i jeszcze głębszej więzi z Chrystusem!


Fot. Marcin Marecik

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »