Pierwszy polski przekład „Filokalii”, antologii pism duchowych (IV–XVII w.) wydanej w Wenecji w 1782 r.

  • 25 marca 2023

Pierwszy polski przekład „Filokalii”, antologii pism duchowych (IV–XVII w.) wydanej w Wenecji w 1782 r.

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec podjęło się wysiłku wydania Filokalii, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Bardzo cieszymy się z tego faktu i zapraszamy wszystkich do korzystania z tego wielkiego dzieła. Cała Filokalia obejmuje pięć tomów. W najbliższym czasie opublikowany zostanie pierwszy tom.

Czym w ogóle jest Filokalia?

To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo filokalia znaczy bowiem umiłowanie tego, co piękne. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie Filokalii powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura Filokalii ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

W związku z wydaniem pierwszego tomu Filokalii przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, powstała nowa strona internetowa o tej publikacji. Znajdziecie tam podstawowe informacje o projekcie „Filokalia”.

Nie chcemy jednak zatrzymać się tylko na samym wydaniu Filokalii. Mamy pragnienie przybliżać jej teologię i treść szerszemu gronu Czytelników. W tym celu będą organizowane różne wydarzenia, aby przedstawiać wszystkim zainteresowanym duchowość Filokalii. Jednym z nich będzie możliwość zapisania się na newsletter, poprzez który będzie można być na bieżąco ze wszystkimi potrzebnymi informacjami (szczegóły na stronie filokalia.pl). Ponadto na naszym portalu o duchowości monastycznej powstał dział o Filokalii. Polecamy również uwadze stronę „Filokalia.pl” na Facebooku.

Filokalia to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. Jeśli chcesz poważnie traktować życie duchowe, to Filokalia jest dla Ciebie. Jeśli chcesz budować swoją wiarę w oparciu o solidną duchowość, sprawdzoną przez wieki, to Filokalia jest dla Ciebie. Jeśli chcesz się nauczyć nowej formy modlitwy, modlitwy, na której nie musisz już myśleć, analizować i roztrząsać wielu spraw bez końca, ale po prostu być w obecności Boga, to Filokalia da Ci możliwość poznania modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli w końcu chcesz coś dla siebie zrobić, coś zmienić na lepsze w swoim życiu, czegoś nowego się dowiedzieć, to Filokalia jest dla Ciebie.


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia” oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »