Parlatorium czyli rozmównica to pomieszczenie w klasztorze, przeznaczone do prowadzenia rozmów z gośćmi. W „naszej rozmównicy” doszło do zamiany ról, i to bracia benedyktyni są gośćmi, z którymi prowadzić będziemy rozmowy. Ich tematem będzie jednak nie klasztorna codzienność, a sytuacje lub historie wyjątkowe dla Wspólnoty.
Zapraszamy na pierwszą rozmowę z cyklu Parlatorium czyli tyniecka rozmównica. Gościem jest ojciec Wojciech Wójtowicz OSB, który przez dwa tygodnie posługiwał jako wolontariusz wśród osób przebywających w kwarantannie w związku z koronawirusem. Miejscem jego posługi był Dom Pomocy Społecznej „Caritas” w Częstochowie. Skąd pomysł na to by zostać wolontariuszem, co na to jego klasztorna rodzina, jakie znaczenie miał dla niego ten wyjątkowy wolontariat? Posłuchajcie sami…
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu Parlatorium czyli tyniecka rozmównica. Gościem jest brat Jakub Biel OSB, który na co dzień zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą. Czy to zajęcie dla benedyktyńskiego mnicha, czy jest ono może bardziej powołaniem salezjanów bądź pijarów? Co dziś mnich może zaproponować młodzieży… Jak ważna w posłudze wśród młodzieży jest możliwość głoszenia Słowa, sprawowania Sakramentów…
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu Parlatorium czyli tyniecka rozmównica. Gościem jest ojciec Hieronim Kreis OSB, który opracował założenia tynieckiej ikebany. Ojciec Hieronim skupił uwagę na zastosowaniu kwiatów do potrzeb liturgii. W rozmowie ojciec Hieronim porusza nie tylko rolę kwiatów, czy też szerzej kompozycji kwiatowych w służbie liturgii, ale zwraca uwagę na wiele innych aspektów związanych z kompozycjami kwiatowymi.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Karol Cetwiński OSB, który przez kilka tygodni pełnił posługę jako wolontariusz w Domu Pomocy Społecznej w Legnickich Polach. Miejsce to było dotknięte przez zakażenia koronawirusem. Jego posługa, o czym sam mówi wpisała się w okres przygotowań do święceń prezbiteratu, które przyjął 28 czerwca tego roku.
Z ojcem Karolem rozmawiamy tuż przed jego wylotem do Rzymu, gdzie podejmie studia muzyczne. Przedmiotem studiów będzie chorał gregoriański.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest brat Michał Gronowski OSB, który pełni między innymi funkcję opiekuna tynieckich zabytków. W rozmowie z nami dzieli się spostrzeżeniami na temat pracy przy odnowie opactwa w czasie pandemii, opowiada o intrygujących odkryciach związanych z pracami archeologicznymi przy murach tynieckiego kościoła, a także pracach restauracyjnych w zakrystii.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Brunon Koniecko OSB, podprzeor i mistrza nowicjatu. Jest też dyrektorem nowej inicjatywy wspólnoty tynieckiej, czyli Instytutu Monastycznego. Zainaugurował on swą działalność 3 października. O tym, czym jest Instytut, jakie czekają go zadania i cele do zrealizowania w rozmównicy dzieli się z nami jego dyrektor, ojciec Brunon Koniecko.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Bernard Maria Alter OSB, opat klasztoru Dormitio w Jerozolimie.
Ojciec Bernard opowiada o swej drodze do Jerozolimy, która wiodła przez Jasną Górę, Kraków i Bawarię w Niemczech, dzieli się doświadczeniem życia pośród trzech religii monoteistycznych – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, a także o pisaniu ikon, które dla niego jest nie zwykłym malowaniem, ale wyrażaniem Ewangelii.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Karol Cetwiński OSB. To już drugie spotkanie z o. Karolem. Pierwsza rozmowa miała miejsce tuż przed jego wylotem do Rzymu, gdzie podjął studia muzyczne. Przedmiotem studiów jest chorał gregoriański.
Tym razem rozmawiamy o jego pobycie we wspólnocie benedyktyńskiej przy bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Ojciec Karol opowiada o swej posłudze kapłańskiej i studiach, życiu we Włoszech w okresie pandemii, ale i planach… rewolucji w Tyńcu. Co to za rewolucja, którą planuje?
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Leopold Rudziński OSB, który współtworzy wspólnotę benedyktyńską nieopodal Lwowa. Ojciec Leopold opowiada nie tylko o powstawaniu nowego klasztoru, ale przede wszystkim o wyzwaniach związanych z powstawaniem nowej fundacji, życiu dosłownie „przez ulicę” z braćmi prawosławnymi, a także o odkryciach benedyktyńskich śladów z przeszłości właśnie na Ukrainie.
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest ojciec Leon Knabit OSB, najstarszy mnich tynieckiego opactwa. Ojciec Leon dzieli się wspomnieniami swoich świąt Bożego Narodzenia, które od ponad sześćdziesięciu lat spędza w Tyńcu, ale też wspomina jedną z najtrudniejszych Wigilii swego życia, w roku 1943 po aresztowaniu Taty. Z wrodzonym sobie poczuciem humoru opowiada też o tym, jak to bracia musieli… uczyć się rozmawiać przy stole… Dlaczego tak? Odpowiedź znajdziecie oczywiście w Parlatorium…
Zapraszamy na kolejną rozmowę z cyklu „Parlatorium czyli tyniecka rozmównica”. Gościem odcinka jest Matka Klara Świderska OSB, Ksieni klasztoru sióstr benedyktynek w Żytomierzu na Ukrainie. O doświadczeniu bycia uchodźcą, okrucieństwie wojny a także życiu chrześcijańską nadzieją i miłości do nieprzyjaciół rozmawiamy z Matką Klarą.
Rozmowy prowadzi: Piotr Boruch.
Fot. Marcin Marecik