Nowy proboszcz parafii tynieckiej

  • 11 października 2022

Nowy proboszcz parafii tynieckiej

Dnia 9 października 2022 r. w opactwie tynieckim obchodzono 559. rocznicę poświecenia kościoła. Jednocześnie był to dzień instalacji nowego proboszcza w parafii tynieckiej. Dekretem abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, z dnia 1 października 2022 r., na wniosek o. opata Szymona Hiżyckiego OSB, nowym proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu został o. Stanisław Kyc OSB. Instalacja proboszcza odbyła się podczas Mszy pontyfikalnej o godz. 10.30. Przewodniczył jej i homilię wygłosił opat tyniecki. Delegatem ordynariusza diecezji na uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza do parafii tynieckiej był dziekan dekanatu Salwator – ks. kan. Stanisław Sudoł, proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

Nota biograficzna nowego proboszcza:

o. Stanisław Kyc OSB – pochodzi z Dereźni, koło Biłgoraja. Benedyktyn tyniecki od 1992 r. W 2012 r. ukończył podyplomowe studium retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 r. otrzymał licencjat kościelny na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie na podstawie pracy p. t. „Ojciec Augustyn Jankowski jako konferencjonista”, a w 2022 – uzyskał stopień doktora z teologii na tym samy uniwersytecie broniąc pracy na temat „Ksiądz Józef Kudasiewicz jako teoretyk i praktyk przepowiadania”, napisanej na seminarium naukowym z komunikacji religijnej pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Henryka Sławińskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. W latach 2000 – 2013 pełnił funkcje wikariusza w parafii tynieckiej. Był katechetą. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przeora opactwa tynieckiego, a także prefekta gości. W 2015 roku brał udział w półrocznej pomocy placówce misyjnej benedyktynów z Uznach ze Szwajcarii w Kazachstanie-Oziornoje. W latach 2017-2022 był kapelanem benedyktynek mniszek sakramentek we Wrocławiu. Życiowe motto: honorare omnes homines; Deus caritas est.

Poniżej znajduje się fotorelacja z wydarzenia.

Zapraszamy również do odwiedzania strony parafii tynieckiej.

Nowemu proboszczowi tynieckiemu życzymy wielu łask Bożych w posłudze duszpasterskiej i sprawowaniu opieki nad parafią tyniecką!


Zdjęcia: Tomasz Wieczorek

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »