Brat Jan odszedł do domu Ojca

  • 17 czerwca 2022

Brat Jan odszedł do domu Ojca

17 czerwca nad ranem zmarł po ciężkiej chorobie mnich naszego opactwa, br. Jan Luter. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele opactwa we wtorek 21 czerwca o godz. 11:00. Po mszy zmarły zostanie odprowadzony na miejsce spoczynku na cmentarzu.

Brat Jan Luter OSB urodził się 2 czerwca 1948 r. w Chrustach (woj. łódzkie). Przed wstąpieniem do klasztoru pracował przez kilka lat w kopalni. Do opactwa wstąpił w 1969 r.; habit zakonny otrzymał 31.01.1970 r., rozpoczynając nowicjat zakonny. Pierwszą profesję br. Jan złożył 10.04.1971 r., a trzy lata później profesję uroczystą.

W klasztorze brat Jan pełnił wiele funkcji, będąc m.in. odpowiedzialny za klasztorne gospodarstwo w latach jego funkcjonowania. Od 1985 r. do 2002 r. pełnił urząd szafarza opactwa, troszcząc się o finanse i majątek klasztoru. W późniejszych latach troszczył się o starszych i chorych współbraci jako infirmariusz, a potem przejął opiekę nad tynieckim cmentarzem. Doprowadził do urządzenia nowej części cmentarza i przeprowadził gruntowne prace renowacyjne na starej jego części.

We wspólnocie zostanie zapamiętany jako wzór odpowiedzialności, posłuszeństwa i pracowitości. Każde zadanie, które brat Jan otrzymywał, wypełniał z ogromnym zapałem, łącząc wykonywanie prostych codziennych obowiązków z żarliwym życiem duchowym. Do samego końca dawał tego przykład, troszcząc się o powierzone mu sprawy niemal do samej śmierci.


Zdjęcie: Borys Kotowski OSB

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »