Dni skupienia i rekolekcje oblatów w 2022 roku

  • 8 grudnia 2021

Dni skupienia i rekolekcje oblatów w 2022 roku

Na stronie Instytutu Monastycznego pojawił się harmonogram dni skupienia, rekolekcji i spotkań oblatów na 2022 rok. Oblaci benedyktyńscy są osobami świeckimi, którzy poprzez złożenie odpowiednich przyrzeczeń, wiążą się z konkretną wspólnotą benedyktyńską. W ten sposób kierują się w codzienności tą samą Regułą, co mnisi żyjący w klasztorze. Oblatami mogą zostać zarówno kapłani diecezjalni jak i ludzie świeccy, żyjący w małżeństwie, czy też samotni. Mnisi składają śluby: posłuszeństwa, stałości i odmiany obyczajów. Oblaci podczas ceremonii oblacji (ofiarowania się Bogu), zobowiązują się żyć zgodnie z Regułą św. Benedykta. Oblacja nie jest ślubem w sensie ślubów zakonnych, nie obowiązuje pod sankcją grzechu ciężkiego. Niemniej jednak jest to bardzo świadome odnowienie i przyjęcie na nowo przyrzeczeń chrzcielnych i wola dochowania im wierności aż do końca. Chodzi o to, by powołanie chrześcijanina podjąć z całą powagą i uczynić je programem swego życia. Jednocześnie w ten sposób oblaci stają się świadkami Jezusa Chrystusa w obecnym zsekularyzowanym świecie. Jako zwykli ludzie, którzy zaufali Bogu, mogą nieść światło Chrystusa tym, wśród których żyją. Reguła staje się dla nich przewodniczką i mądrością, która pomaga odczytać Ewangelię.

W ciągu każdego roku oblaci podejmują formację indywidualną oraz we wspólnocie. W tym drugim przypadku organizowane są w klasztorze tynieckim dni skupienia oraz rekolekcje, które pomagają w rozwoju wiary i pogłębianiu duchowości benedyktyńskiej.

Jeśli komuś bliska jest duchowość benedyktyńska, a zarazem nie odczuwa powołania do życia w klasztorze, to może taka forma życia będzie dla kogoś odpowiednia. Wspólnota oblatów działająca przy opactwie tynieckim jest otwarta na wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje życie wiary w oparciu o duchowość benedyktyńską.

Zobacz więcej informacji o oblatach

Harmonogram dni skupienia i rekolekcji oblatów na 2022 rok


Zdjęcie: Marcin Marecik

Msze Święte

Niedziela
6:30
8:30
10:30 z udziałem wspólnoty mnichów
12:30
18:00

Dni powszednie
6:30 z udziałem wspólnoty mnichów
18:00

Spowiedź

Niedziele i święta
15 minut przed każdą Mszą świętą

Dni powszednie
17:45

Można umówić się na spowiedź indywidualnie
tel. (+48) 797 590 901 / e-mail: recepcja@jg.benedyktyni.com

Bądźmy w kontakcie!

Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu „Filokalia”? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

— Zapisz się i korzystaj z wartościowych treści

Księgarnia internetowa

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position
Translate »