Wesprzyj projekt FILOKALIA!


Od ponad roku trwają intensywne prace nad przekładem Filokalii, antologii tekstów poświęconych ascezie i modlitwie, którą zredagowali dwaj święci prawosławni – św. Nikodem Hagioryta, mnich ze Świętej Góry Athos, oraz św. Makary z Koryntu, biskupFilokalia ma wiele zalet, wśród których jedną z głównych jest jej przekrojowość: oto ktoś, kto zupełnie nie zna bogactwa duchowości chrześcijańskiego Wschodu, może odbyć fascynującą podróż, począwszy od Egiptu i Ojców Pustyni, przez klasztor Płonącego Krzewu u stóp góry Synaj, na wskroś Pustyni Judzkiej, zamieszkanej w VI stuleciu przez setki pustelników, przez bizantyjskie metropolie Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego, gdzie szlak przebiega wokół wielkiego konstantynopolitańskiego klasztoru Studios oraz pomiędzy atonickimi monasterami Świętej Góry, aż po wybrzeża Galii i marsylski klasztor Jana Kasjana. W IV wieku mnisi odważyli się odkryć swoje słabości i stawić im czoła; nie lękali się Miłości, z którą szukali pełnego zjednoczenia; nie poprzestali na uznaniu swoich ograniczeń, lecz wspięli się na szczyty ascezy. Ich wiedza przetrwała, a zasiana – wydała obfity plon. Tym plonem jest właśnie Filokalia.

Nowe tłumaczenie Filokalii to przedsięwzięcie, które nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Praca, którą trzeba wykonać, jest ogromna, gdyż obejmuje nie tylko mozolny i kosztowny proces przekładu, edycji, redakcji i korekt; zależy nam również na tym, by nowa Filokalia przyciągała czytelników staranną szatą graficzną. Estetyka wydania jest ważna, lecz jednocześnie wymaga nakładów finansowych. Dlatego o pomoc zwracamy się do Was.

Udzielając nam darowizny na rzecz projektu „Filokalia” wspieracie pierwsze pełne tłumaczenie znakomitej antologii duchowości chrześcijańskiego Wschodu; to dzieło przetrwa dziesięciolecia. Wasz wkład sprawi, że Filokalia, wydana w pięciu tomach o wysokiej wartości tak literackiej, jak i estetycznej, zawita najpierw do polskich księgarń, a potem do bibliotek i prywatnych księgozbiorów. Wierzymy, że Filokalia, która już utorowała sobie drogę do wielu serc, która zapaliła w nich płomień modlitwy, w ten sposób trafi do jeszcze szerszej grupy odbiorców.


Co zatem wspieracie, wpłacając na projekt „Filokalia”?

  • tłumaczenie tekstów
  • prace redakcyjne i korektorskie
  • starania o jak najlepszą jakość materialną (twarda okładka, obwoluta, szata graficzna itd.)
  • działalność promocyjną (by o modlitwie Jezusowej usłyszeli wszyscy!)
  • przedsięwzięcia towarzyszące (nagrywanie audiobooków z fragmentami Filokalii, tworzenie aplikacji mobilnych itd.)
  • rozbudowę portalu poświęconego Filokalii.

Za każdą kwotę przeznaczoną na tę ważną inicjatywę będziemy ogromnie wdzięczni. Chcemy to Wam okazać, przesyłając każdemu Darczyńcy medalik św. Benedykta oraz niewielką książkę, Praktyka modlitwy Jezusowej, zawierającą dwa traktaty z samej Filokalii.

Będziemy szczęśliwi, jeśli dzieło wydania Filokalii będzie naszym wspólnym sukcesem. Każdy wkład się liczy; każdy wkład przetrwa całe dziesięciolecia, tak jak wydane przez nas książki. Każda darowizna zbliża nas do chwili, w której z radością brać będziemy do ręki poszczególne woluminy Filokalii. Jest ich aż pięć – więc przed nami dużo pracy. Bez Was się to nie uda!

Zapraszamy Was na stronę Projektu i zachęcamy do współpracy nad tym ważnym dziełem.

Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony!