Wcześniej czy później, trzeba będzie zdać przed Bogiem rachunek…

  • 21 stycznia 2020

Wcześniej czy później, trzeba będzie zdać przed Bogiem rachunek…

Na początku roku szkolnego wnuczek mów do babci:

Babciu, idę do Pierwszej Komunii.

A co byś chciał dostać na komunię? – pyta babcia.

Dziecko mówi o czymś wymarzonym, a babcia myśli, jak tu odłożyć te parę groszy, by prezent nie był zbyt skromny. A wnuczek myśli, co jeszcze dostanie od cioci, a co od chrzestnych, a co jeszcze od znajomych i przyjaciół domu. A na nabożeństwo popołudniowe, jak to się przed wieloma laty w Tyńcu zdarzyło, przyjdzie z pięknym wachlarzykiem ułożonym z siedmiu banknotów stuzłotowych i wachlując się nim mówi: Patrzcie, ile zgarnąłem za Komunię! A gdzie tu Pan Jezus?

Pamiętamy, że dziecko przez chrzest zostało dołączone do wspólnoty wierzących Kościoła Katolickiego. Teraz ci wierzący maja obowiązek pomóc młodemu człowiekowi w rozwoju i umocnieniu wiary. Obowiązek ten leży w pierwszym rzędzie na rodzicach i chrzestnych. Jeśli dziecku będzie się mówiło o nadzwyczajności wydarzenia, że sam Bóg pod postacią chleba przychodzi do serca człowieka, to nauczanie powinno być poparte świadectwem. Dziecko, które widzi, że dla rodziców Najświętszy Sakrament jest bardzo wielką wartością, że będąc w stanie łaski często przystępują do Komunii świętej, z większą wiarą przeżyje pełne uczestnictwo we Mszy świętej. Bo już może tak, jak tatuś i mamusia.

Nie spełniają swego katolickiego obowiązku rodzice, którzy nie żyją Eucharystią. Niech się potem nie dziwią, że dziecko tak łatwo odchodzi od wiary, a Pierwsza Komunia, zamiast być początkiem, jest końcem pełnego życia w Kościele. Trzeba pamiętać o tym, że wcześniej czy później, trzeba będzie zdać przed Bogiem rachunek.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position