Szkoła służby Pańskiej. Propozycja dla świeckich

  • 18 lipca 2019

Szkoła służby Pańskiej. Propozycja dla świeckich

Zazwyczaj żyjemy w pędzie: dom, dzieci, kredyt, praca; brakuje czasu nawet na sen. Tymczasem podstawową kategorią, na której powinniśmy budować nasze życie, jest harmonia. Ona jest benedyktyńskim ideałem. Mówi o niej benedyktyńskie zawołanie ordo et pax – ład i pokój. Należy je zachować zarówno w pracy, w zwykłych czynnościach życia jak i w modlitwie. Jest to sprawa ważna dla wszystkich ludzi, ale szczególnie oblaci powinni o tym pamiętać i świadomie kształtować swój dzień. Trzeba go dobrze przemyśleć i znaleźć w nim właściwe momenty na modlitwę, medytację i czytanie Pisma Świętego. Szczególny czas, jakim są wakacje, sprzyja takiej refleksji nad tym, co robimy, jak robimy i kiedy robimy. Żyjąc spontanicznie, z chwili na chwilę bez refleksji, popadamy w chaos, który prowadzi donikąd.

Każdy z nas powinien przyjrzeć się swojemu życiu i ocenić, czy rzeczywiście to, co sobie ceni i wybiera, jest niezbędne. A co jest niezbędne w naszym życiu? Niezbędne jest ostatecznie spotkanie z Bogiem, ale nie dokonuje się to bez wcześniejszego, autentycznego spotkania się z drugim człowiekiem. Ile czasu mamy dla siebie, dla najbliższych, dla innych spotykanych w życiu? Dzieci przede wszystkim potrzebują rodziców, a nie kolejnych kursów. A często nie mają rodziców, bo oni wciąż „coś muszą”. Podobnie jest w innych naszych kontaktach. Otóż: nie musimy wielu rzeczy! Może będzie skromniej, ale bardziej normalnie.

W pędzie tracimy poczucie własnej godności, a przez to także poczucie grzeszności, bo w chaosie trudno o orientację. Zatem tracimy siebie. Nie wiemy, kim jesteśmy i po co żyjemy. Pędzimy nie wiadomo dokąd i po co. Na czym polegałoby więc nawrócenie? Ono zawsze wiąże się ze zmianą sposobu patrzenia na życie, zmianą hierarchii wartości. Fakt, że świat jest pełen chaosu, to dla mnie najmocniejszy dowód na to, że jego księciem jest szatan. Bo tam, gdzie jest Duch Święty, panuje ład i pokój.

I oto otrzymaliśmy czas wakacyjny, czas na wyjazd, oderwanie się od codziennego zabiegania, czas odpoczynku. Ale nie tylko odpoczynku, lecz również czas na przemyślenie od nowa sensu swojego życia na co dzień. Kim jestem? Po co jestem? Co jest najważniejsze? Co trzeba w naszym życiu zmienić? Błogosławieństwem tego czasu jest refleksja z dystansu, a nie jedynie chwilowa zmiana porządku dnia i oderwanie. „Myślenie ma przyszłość!”


Włodzimierz Zatorski OSB (ur. 1953) benedyktyn, fizyk, teolog, filozof. Ukończył studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.) Od 1980 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, (śluby wieczyste złożył w 1984 r.). Założycieli wieloletni dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów „Tyniec”. Od 2005 do 2009 przeor w Tyńcu, 2010-2013 mistrz nowicjatu. Od 2015 szafarz (ekonom) klasztoru. Od 2002 roku prefekt (opiekun) oblatów świeckich przy Opactwie w Tyńcu. Autor ponad 40 tytułów książkowych w tym 3 tytuły z zakresu duchowości lidera: Podstawy duchowości lidera (2011), Duchowość lidera. Wybrane zagadnienia (2014), Duchowe dylematy lidera (2017). 

Słuchaj, synu, nauk mistrza…

Od jakiegoś czasu regularnie publikujemy materiały audio na profilach Apple Podcasts oraz Spotify. Jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu docieramy do naszych słuchaczy i czytelników…

Posłuchaj

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position