Powstanie nowy film o Prymasie Wyszyńskim


W dniu 2.10.2018 gościliśmy w opactwie ekipę filmową nagrywającą materiał do nowego filmu o Prymasie Tysiąclecia. Reżyserem filmu jest Piotr Górski, prywatny reżyser i reportażysta. Ideą filmu jest przedstawienie kardynała Wyszyńskiego jako człowieka w codzienności, a więc nie tylko jako wybitnego zwierzchnika kościoła i męża stanu (co było już tematyką wielu filmów), ale w jego powszednim sposobie bycia i obcowania z ludźmi. Ponieważ wciąż jeszcze żyje wiele osób, które znały kardynała Wyszyńskiego osobiście, a nawet z nim bezpośrednio współpracowały, reżyser postanowił utrwalić ich wspomnienia pełne różnych ciekawych, frapujących zdarzeń lub szczegółów nie znanych biografom, nie publikowanych dotąd w jakiejkolwiek formie. Przykładowo – jedną z rozmówczyń będzie Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która pracowała przez 12 lat u boku Prymasa, w Domu Arcybiskupów Warszawskich na Miodowej, redagując jego teksty. Innym rozmówcą – i stąd wizyta filmowców w Tyńcu – będzie o. Leon Knabit OSB. Ponieważ Prymas Wyszyński niejednokrotnie odwiedzał nasze opactwo, w archiwum zachowało się sporo zdjęć z nim z różnych lat i z różnych wydarzeń, które – z komentarzem o. Leona – zostaną również wykorzystane w filmie.
Tytuł filmu nie jest jeszcze ostatecznie sprecyzowany, nie wiadomo też, czy ukaże się w kinach, w telewizji czy za pośrednictwem innych mediów. Autorzy zamierzają wyemitować go na wiosnę przyszłego roku, być może przy okazji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego.
Przy okazji pragną oni podziękować swoim sponsorom, bez pomocy których nakręcenie filmu nie byłoby możliwe: PKN Orlen, PGE i KGHM Lubin.