O. Bernard Alter nowym opatem w Jerozolimie


Ojciec Bernard M. Alter, benedyktyn z opactwa Dormitio w Jerozolimie został wybrany nowym opatem 19 lutego 2018 roku. Benedykcji, czyli specjalnego błogosławieństwa na czas kadencji opackiej, udzielił mu w tamtejszej Bazylice Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny 4 kwietnia abp Pierbattista Pizzaballa. Ojciec Bernard został następcą o. Gregory’ego Collinsa, który zrezygnował z urzędu w czerwcu 2016 roku.

Ojciec Bernard urodził się w Polsce w 1946 roku. Studiował teologię w Krakowie oraz historię sztuki w Rosji. W 1970 roku złożył śluby i został wyświęcony na kapłana w 1973 r. Przed wstąpieniem do opactwa w Dormitio przez ponad 20 lat pracował jako kapłan w Bawarii. W 2003 roku przeniósł się do Jerozolimy. Przez ostatnie lata żył w odosobnieniu na pustyni judzkiej, poświęcając się malowaniu ikon, a następnie pełniąc posługę mistrza nowicjatu.

Arcybiskup Pizzaballa wezwał nowego opata, aby stał się alter Christus (drugim Chrystusem), a także prawdziwym ojcem, który byłby skłonny oddać własne życie dla dobra swojej wspólnoty. Opat tyniecki Szymon Hiżycki razem z braćmi Maciejem i Mikołajem przez swoją obecność, zapewnili o braterskim wsparciu i zachowaniu duchowej łączności z o. Bernardem i całą wspólnotą.

 

 

Fotografie pochodzą z tej strony.