Nowe publikacje Wydawnictwa Tyniec


W ostatnim czasie w ofercie naszego wydawnictwa ukazały się cztery nowe pozycje. Pierwsza z nich, Dwadzieścia dialogów Jezusa o. Augustyna Jankowskiego OSB, po raz drugi już pojawia się w druku, po gruntownym odświeżeniu. Na drugą i trzecią składają się dwa niewielkie tomy konferencji tego samego autora, wydane pod tytułem Życie mnisze (1) Życie mnisze (2). Ostatnia książka to niepublikowana dotychczas praca o. Pawła Sczanieckiego OSB, Kamienie do mozaiki. Zachęcamy, by zapoznać się z dziełami naszych mnichów.

Augustyn Jankowski, uznany biblista (zm. 2005 r.), w książceDwadzieścia dialogów Jezusa analizuje dwadzieścia rozmów, które Jezus prowadzi na kartach różnych Ewangelii. Każda z tych rozmów toczy się z inną osobą i każda niesie ze sobą przekaz nauczania Chrystusa. Lektura tej książki może przebiegać na wiele sposobów: możemy bowiem analizować sytuację opisaną w Ewangelii jako scenę zupełnie wobec nas zewnętrzną; możemy też postawić się na miejscu tej osoby, z którą dialog prowadzi sam Pan. Dzięki temu – i dzięki kierownictwu autora publikacji – czytelnik dochodzi do nowych, ciekawych wniosków.

O. Jankowski został również zapamiętany jako znawca monastycyzmu i autor wielu cennych syntez powiązanych z tym tematem. Jego konferencje, wygłaszane przed laty do tynieckich nowicjuszy i juniorystów, zostały spisane i wydane już wcześniej. Długo niedostępne w sprzedaży, dziś wracają na księgarniane półki w nowej szacie graficznej. Nauki zawarte w tych książeczkach mają wartość nie tylko dla osób żyjących w klasztorach, lecz dlawszystkich szukających pełniejszego zrozumienia tego, na czym w istocie polega całkowite oddanie się Bogu.

Paweł Sczaniecki z kolei, jako historyk (zm. 1998 r.), prowadzi nas przez rozmaite formy monastycyzmu, przyglądając się wybitnym postaciom z tego nurtu życia konsekrowanego. Analizie poddawana jest zarówno instytucja konwersów, jak i cnota czytania; tak osoba Stanisława Samostrzelnika, jak i dzieje benedyktyńskiego klasztoru słowiańskiego fundacji królowej Jadwigi… Ten szczególny wgląd w bogaty świat mnichów i mniszek możliwy jest dzięki wielkiej erudycji o. Sczanieckiego i barwnemu językowi, za pomocą którego opowiada złożoną historię monastycyzmu.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych nowości Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.