Ludzie często biegną za byle światłem, nie zastanawiając się nawet nad jego wartością…

  • 5 lutego 2020

Ludzie często biegną za byle światłem, nie zastanawiając się nawet nad jego wartością…

Może ktoś z nas pamięta obraz Stachiewicza „Gromniczna”. Śnieżna, i zapewne mroźna, zima i Matka Boska z gromnicą w ręku, broniąca zagrody przed stadem wilków. Dzisiaj ani śladu zimy, wilki, owszem, są, ale nie aż tak groźne. Namnożyło się wiele innych zagrożeń, a Matka Boża ze światłem zawsze jest gotowa nas bronić.

Światłem nazwał starzec Symeon Jezusa, ofiarowanego w świątyni. A św. Jan Ewangelista mówi o Świetle, które świeci w ciemności, a ciemności go nie ogarnęły. Przenieśmy to na sytuację konkretnych ludzi w dobie obecnej. Mówi się, że jak trwoga, to do Boga. Dobrze, że chociaż wtedy. Gdy ogarną nas ciemności grzechów i zwątpienia, a zachowaliśmy choć odrobinę wiary w to Światło, zwracamy się, choć niegodni, do Boga. Wierzymy, że On przebaczy, podźwignie, umocni. Podobnie, gdy otoczą nas ciemności zewnętrzne – skrzywdzenie, klęska żywiołowa czy ciężka choroba, o której lekarz mówi: Tylko Bóg może pomóc – znów uciekamy się do Światła.

To skąd tyle dzisiaj niewiary? – zapytamy. Bo jest wiele sztucznych świateł i światełek. Popatrzmy na ulice większego miasta wieczorem: lampy, lampki, neony, reklamy, białe, pomarańczowe, żółte, zielone, czerwone, niebieskie i wiele innych. Kto dba o to, by wśród tylu światełek znaleźć Światło prawdziwe? Ludzie często biegną za byle światłem, nie zastanawiając się nawet nad jego wartością. To tak, jak zamiast iść za Bogiem, idzie się za bożkiem. Był dawniej zwyczaj, że wracało się do domu z kościoła z zapaloną świecą, pilnując, by jej płomień nie zgasł po drodze.

My już przy chrzcie otrzymaliśmy przez rodziców i chrzestnych zapaloną świecę – znak naszej i ich wiary. Czy dbamy o to, by ono nie zgasło? Wśród ciemności i wśród wielu błyskotek, które zachwala nam świat?


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position