Krzyż jako objęcie

  • 7 grudnia 2019

Krzyż jako objęcie

Jezus mówi w Ewangelii według Świętego Jana: A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie (J 12,32). Mówi o krzyżu, a gest krzyża jest gestem obejmowania. Kiedy krzyżujemy nasze ręce na piersiach, obejmujemy siebie, ponieważ Chrystus objął z krzyża wszystkie nasze przeciwieństwa oraz zranione dziecko, które nosimy w sobie.

Obejmowanie przeciwieństw

Obejmuję w sobie siłę i słabość, zdrowie i chorobę, ozdrowienie i pogorszenie stanu zdrowia, sukces i porażkę, życie i bezżycie, żywotność i sztywność, zaufanie i strach, radość i smutek, nadzieję i rozpacz, świadomość i nieświadomość.

Obejmowanie zranionego dziecka

Obejmuję w sobie dziecko porzucone, pominięte, poniżone, zdegradowane, pozbawione uwagi, przytłoczone, zaniedbane, zawstydzone, pobite, odrzucone.

Pozwalam przemienić siebie ze zranionego dziecka w dziecko Boże. A dzieje się to w moim wewnętrznym pomieszczeniu ciszy, w którym spotykam się z tym pierwotnym, niezafałszowanym i niezranionym, wyjątkowym i niepowtarzalnym obrazem, który Bóg uczynił ze mnie, z niezmąconym blaskiem Boga w moim wnętrzu.

Obejmowanie minionego dnia

Obejmuję to, co dzisiaj przeżyłem. I rezygnuję z oceniania tego, co się wydarzyło. Pozwalam, aby Chrystus objął to wszystko, i ja również to obejmuję: obejmuję spotkania, które były podarunkiem i te, które mnie zraniły; obejmuję moje właściwe i niewłaściwe reakcje, moje sukcesy i porażki, mój spokój i niepokój, sprawy załatwione i niezałatwione, dobre więzi i konflikty.

Zamykanie drzwi

Zamykam drzwi i chronię wewnętrzną przestrzeń ciszy, o której Jezus mówi: Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest (Łk 17,21). Tam, gdzie jest we mnie królestwo Boże, gdzie Bóg we mnie panuje, tam doświadczam siebie na pięciu płaszczyznach:

1. Jestem uwolniony od władzy innych ludzi, od ich oczekiwań, wymagań i osądów.
2. Jestem uzdrowiony i kompletny. Zranienia nie mogą tam przeniknąć.
3. Jestem pierwotny i autentyczny. Zanikają obrazy własnej deprecjacji oraz przeceniania siebie. Mogę po prostu być.
4. Jestem czysty i jasny. Poczucie winy nie ma do mnie dostępu.
5. Tam, gdzie tajemnica Boga żyje we mnie, tam mogę być u siebie w domu.

W tym pomieszczeniu wypełnionym ciszą odmawiam wieczorną modlitwę, która ma już 1600 lat:

Boże, nasz Ojcze, nawiedź ten dom i oddal od niego wszelkie wrogie zasadzki; † niech w nim przebywają Twoi święci aniołowie i strzegą nas w pokoju, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Fot. MIŁOSZ KLUBA / FOTO GOŚĆ


Fragment publikacji Zarządzanie, przywództwo a duchowość. O autorze: Anselm Grün OSB, teolog, pisarz, mnich benedyktyński. Studiował filozofię i teologię w St. Ottilien i w Rzymie oraz uzyskał tytuł doktora teologii. Studiował także zarządzanie na Uniwersytecie w Norymberdze. Ukończył wiele kursów z zakresu psychologii. Przez ponad trzydzieści lat pełnił funkcję szafarza (odpowiedzialnego za zarząd finansami i majątkiem) opactwa Münsterschwarzach. Jest znawcą psychologii i psychoterapii, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi i przedsiębiorstwami, rozwoju wewnętrznego, przezwyciężania negatywnych uczuć i emocji a także rozwoju poczucia własnej wartości i godności. Swoją pierwszą książkę Czystość serca o. Anselm napisał w 1976 r. Dziś wydanych książek jest już ponad 250, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Prowadzi kursy dla zarządów największych niemieckich korporacji, a także dla zwykłych ludzi pragnących odnaleźć szczęście w życiu osobistym.

Słuchaj, synu, nauk mistrza…

Od jakiegoś czasu regularnie publikujemy materiały audio na profilach Apple Podcasts oraz Spotify. Jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu docieramy do naszych słuchaczy i czytelników…

Posłuchaj

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position