Co się działo w opactwie tynieckim po powrocie benedyktynów w 1939 r.?

  • 22 lipca 2019

Co się działo w opactwie tynieckim po powrocie benedyktynów w 1939 r.?

Z okazji jubileuszu 80-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca, od 27 lipca rozpoczniemy publikację na naszej stronie fragmentów kroniki klasztornej Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec 1939–1949. Teksty, dotąd przechowywane w archiwum tynieckim, ujrzą światło dzienne, aby jeszcze głębiej wprowadzić w klimat trudnego okresu podnoszenia z ruin polskiego Monte Cassino.

Czytamy w kronice z dnia 30 lipca 1939 r.:

Na czele br. Pachomiusz niesie krzyż, po czym konventualiter kroczą ojcowie śpiewając „Benedictus”. Błogosławiony niech będzie Pan, Bóg Izraela, śpiewały wzruszone głowy i serca. Pochód zamykał Ojciec Opat niemniej niż jego synowie duchowi poruszony podniosłością chwili. Na środku wsi, przy bramie triumfalnej z napisem: „Tyniec O.O. Benedyktynom” wita zakonników imieniem wsi wójt p. Emilewicz. W pięknej przemowie zaznacza, że raduje się i smuci z powrotu ojców benedyktynów. Dlaczego?

Pragniemy tymi publikacjami przybliżyć naszą historię i uczcić pamięć benedyktynów, którzy w tym trudnym dla Polski okresie II wojny światowej rozpoczynali wielkie dzieło odnowy opactwa tynieckiego.

Od jakiegoś czasu uruchomiliśmy dla chętnych funkcję newslettera, za pomocą którego otrzymacie na skrzynkę e-mail najnowsze artykuły i aktualności ze strony opactwa tynieckiego. Po prawej stronie znajdziecie formularz zapisu, po którym należy potwierdzić w wiadomości zwrotnej chęć subskrypcji.

Rekolekcje „Oddychać Imieniem”

Modlitwa Jezusowa jest starożytną praktyką modlitewną, która pomaga każdemu i w każdej chwili żyć w łączności z Panem Bogiem. Jej prostota i głębia sprawiają, że nie ma miejsca, sytuacji, stanu, zawodu, który uniemożliwiałby otrzymanie daru modlitwy nieustannej. Drogą do niej jest wierne i wytrwałe przyzywanie Imienia Jezus. „Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wówczas poznasz pożytek wyciszenia” — powiada św. Jan Klimak. Do praktyki tej modlitwy chcemy zaprosić zarówno tych, którzy ją znają, jak i tych, którzy jej nie doświadczyli / Brunon Koniecko OSB /

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position