Co się działo w opactwie tynieckim po powrocie benedyktynów w 1939 r.?

  • 22 lipca 2019

Co się działo w opactwie tynieckim po powrocie benedyktynów w 1939 r.?

Z okazji jubileuszu 80-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca, od 27 lipca rozpoczniemy publikację na naszej stronie fragmentów kroniki klasztornej Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec 1939–1949. Teksty, dotąd przechowywane w archiwum tynieckim, ujrzą światło dzienne, aby jeszcze głębiej wprowadzić w klimat trudnego okresu podnoszenia z ruin polskiego Monte Cassino.

Czytamy w kronice z dnia 30 lipca 1939 r.:

Na czele br. Pachomiusz niesie krzyż, po czym konventualiter kroczą ojcowie śpiewając „Benedictus”. Błogosławiony niech będzie Pan, Bóg Izraela, śpiewały wzruszone głowy i serca. Pochód zamykał Ojciec Opat niemniej niż jego synowie duchowi poruszony podniosłością chwili. Na środku wsi, przy bramie triumfalnej z napisem: „Tyniec O.O. Benedyktynom” wita zakonników imieniem wsi wójt p. Emilewicz. W pięknej przemowie zaznacza, że raduje się i smuci z powrotu ojców benedyktynów. Dlaczego?

Pragniemy tymi publikacjami przybliżyć naszą historię i uczcić pamięć benedyktynów, którzy w tym trudnym dla Polski okresie II wojny światowej rozpoczynali wielkie dzieło odnowy opactwa tynieckiego.

Od jakiegoś czasu uruchomiliśmy dla chętnych funkcję newslettera, za pomocą którego otrzymacie na skrzynkę e-mail najnowsze artykuły i aktualności ze strony opactwa tynieckiego. Po prawej stronie znajdziecie formularz zapisu, po którym należy potwierdzić w wiadomości zwrotnej chęć subskrypcji.

Słuchaj, synu, nauk mistrza…

Od jakiegoś czasu regularnie publikujemy materiały audio na profilach Apple Podcasts oraz Spotify. Jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu docieramy do naszych słuchaczy i czytelników…

Posłuchaj

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position