Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec / część 7 /

  • 4 grudnia 2019

Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec / część 7 /

Poniedziałek, 4 grudnia 1939 r. Wczoraj przyszła kartka z Belgii od Ojca Opata (komunikacja pocztowa jest wznowiona od 2 tygodni) bardzo ogólnikowa w formie, zawiadamia że próbuje w ten sposób wejść w kontakt z nami i jeśli się uda, mamy oczekiwać dalszych nowin. Ponieważ się udało czekamy więc dalej, a ze swej strony Ojciec Przeor pisał list do Belgii donosząc o nas. Ojciec Opat pisze że o. Jacek jest w Wilnie, a dziś przyszła kartka od samego o. Jacka pytając co się z nami dzieje. Dostaliśmy od OO. Dominikanów z Krakowa w prezencie młodego prosiaka, również kupiliśmy 3 króliki. O. Kazimierz jest w Krakowie, gdzie leczy rękę potłuczoną w zeszłym miesiącu przy powrocie z Rabki. Kuracja długa, bo trwa od 2 tygodni i przeciągnie się jeszcze. Ojciec mieszka u dominikanek, stąd płyną zapewne różne „prezenta”, które stamtąd dostaliśmy, a które są tu wymienione.

Środa, 13 grudnia 1939 r. Przyszła niedawno kartka od o. Jacka. Jest w Wilnie, mieszka u SS. Benedyktynek i studiuje na uniwersytecie. Dziś rano było w klasztorze około 20 żołnierzy niemieckich, obeszli podwórze i kościół i po chwili postoju odeszli z powrotem. W okolicy są manewry.

Niedziela, 24 grudnia 1939 r. Pierwsze święta w nowym klasztorze. Wczoraj otwarte zostało oratorium, gdzie odbywają się wszystkie oficja, ponieważ w kościele podczas zimy jest zbyt zimno. Otrzymaliśmy też pozwolenie na przechowywanie w oratorium Najświętszego Sakramentu. Mimo ciężkich czasów, dzięki Opatrzności Bożej, która nas zaopatrzyła w niezbędne rzeczy, mogliśmy jeszcze przyjść z pomocą biednym rodzinom, jakich nie brak na wsi. Kontakt listowny nawiązany z Opactwem św. Andrzeja jest na razie dość regularny, dostajemy wiadomości stamtąd, oni też są dość doświadczeni odejściem około 40 zakonników, powołanych do wojska na skutek ogłoszonej mobilizacji.

Poniedziałek, 25 grudnia 1939 r. Ten dzień świąteczny i związane z nim uroczystości wypadły bardzo pięknie jak na nasze skromne środki, co uczyniła głownie podniosła duchowa atmosfera w jakim były odbywane. Więc wczoraj wieczór o 6, mimo że w tym roku była to niedziela, zasiedliśmy do tradycyjnej polskiej wilji (podobno w Tyńcu ludzie jedli wilję w sobotę, a zaś w niedzielę ją binowali) poprzedzonej opłatkiem. Potem było ubieranie drzewka i kolędy. O 7 w nowym oratorium było uroczyste Matutinum ze śpiewanymi inwitatorium i lekcjami według tradycji monastycznej. O 12 pasterka (dla ludu pasterki w tym roku nie było w całej Ojczyźnie z powodu wyjątkowych warunków, w jakich się znajdujemy) też w oratorium. Oprócz naszego konwentu było tylko parę sióstr felicjanek i ks. Hajduga z Krakowa, sympatyzujący z benedyktynami (dawniej tj. za czasów izraelskich powiedziało by się prozelyta). Na obiedzie był też obecny miejscowy proboszcz, co miało zewnętrznie symbolizować współpracę jaką, czekając na objęcie parafii, staramy się zaprowadzić między nim a nami. Po obiedzie wspólna rekreacja z kawą wedle tradycji przyjętej w naszej kongregacji. O 15.30 uroczyste nieszpory w kościele, po raz pierwszy z celebransem asystującym w kapie przy ołtarzu. I tak minęły nam te pierwsze święta w nowo wskrzeszonym do życia klasztorze tynieckim. Ufajmy, że łaski, które nam one przyniosły wydadzą swe owoce w naszych duszach i że obfite błogosławieństwo Boże spocznie na tym opactwie. Również z okazji świąt szczęśliwi byliśmy móc przynieść pomoc materialną różnym biednym rodzinom we wsi i w okolicy.


Pragniemy tymi publikacjami przybliżyć naszą historię i uczcić pamięć benedyktynów, którzy w tym trudnym dla Polski okresie II wojny światowej rozpoczynali wielkie dzieło odnowy opactwa tynieckiego.

Od jakiegoś czasu uruchomiliśmy dla chętnych funkcję newslettera, za pomocą którego otrzymacie na skrzynkę e-mail najnowsze artykuły i aktualności ze strony opactwa tynieckiego. Po prawej stronie znajdziecie formularz zapisu, po którym należy potwierdzić w wiadomości zwrotnej chęć subskrypcji.

Słuchaj, synu, nauk mistrza…

Od jakiegoś czasu regularnie publikujemy materiały audio na profilach Apple Podcasts oraz Spotify. Jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu docieramy do naszych słuchaczy i czytelników…

Posłuchaj

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position