Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec / część 6 /

  • 4 listopada 2019

Annales Monasterii SS. Apostolorum Petri et Pauli in Tyniec / część 6 /

Piątek, 3 listopada 1939 r. Żyjemy dalej pod znakiem oszczędności. Coraz trudniej jest w Krakowie o różne artykuły spożywcze i inne codziennej potrzeby, więc trzeba oszczędzać na każdym kroku. I tak brak jest nafty, trudno dostać zapałek, baterii elektrycznych, mydła, kaszy, ryżu itd. Przedwczoraj obchodziliśmy po raz pierwszy w Opactwie Tynieckim uroczystość Wszystkich Świętych, a wczoraj dzień Zaduszny. W oba dnie była rano o 6 Msza św. śpiewana. Wczoraj Ojciec Przeor otrzymał odpowiedź od ambasadora belgijskiego w Berlinie na kartę pisaną do niego 12 października. List był wysłany z Berlina 18 zeszłego miesiąca. Ambasador przesłał Ojcu Opatowi w St. André wiadomości o nas, zaznaczył też, że gotów jest uczynić dla Ojca Przeora wszystko co trzeba będzie i co się da zrobić. Dokopaliśmy się do piwnicy pod kapitularzem. Pokazało się, że sklepienie zostało zerwane prawdopodobnie aby ujednostajnić poziom, wobec tego trzeba było zaprzestać dalszego kopania z obawy, by cały kapitularz się nie obsunął. W zeszłą środę odwiedził nas inżynier Ekielski, który ma pieczę nad Tyńcem. Nie widzieliśmy go od czasu wojny. Cudem prawie uniknął śmierci, bo został przysypany ziemią od wybuchu bomby. Bardzo dużo ludzi już powróciło z ucieczki generalnej jaka miała miejsce na początku wojny, ale dotąd niestety nie mamy żadnych wiadomości o o. Jacku. Też ciekawi jesteśmy o los o. Stanisława, który znajdował się w Kalwarii Wileńskiej koło Wilna na kuracji zdrowotnej u swego brata proboszcza tamże. Chleb dostajemy jeszcze, zakupiliśmy też trochę żyta, choć z trudnością oczywiście i jeśli nam przerwą dostawę trzeba będzie samemu wypiekać.

Niedziela, 12 listopada 1939 r. Pan Bóg dalej się nami opiekuje w ciężkiej naszej sytuacji. Dostaliśmy od ks. vicedziekana skawińskiego Buchały i od gwardiana OO. Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie intencje mszalne, które wzbogaciły nieco nasz szczupły kapitał. Pod względem aprowizacyjnym trudności są wielkie, żyjemy najczęściej kartoflami, kapustą i burakami, czasem udaje się dostać tłuszczu, mięsa itd. Właśnie wtedy, gdy najbardziej ich potrzeba, zjawia się ktoś jakby z nieba przysłany z temi produktami. Dziś opuścił nas inżynier Ogłódek z Krakowa, po blisko dwumiesięcznym pobycie w Tyńcu, gdzie pracował nad robieniem planów i pomiarów ruin i kościoła naszego opactwa, robotę tą wykonywał z ramienia Szyszko-Bohusza. Obecnie ma różne prace na Wawelu zarządzone przez Niemców, dlatego musiał przerwać swoje tutaj zajęcia, powróci zaś w zimie, by dokończyć swą pracę. Mamy też i drugiego gościa Ślązaka p. Żychonia, który przebywa tu od miesiąca i pozostanie jeszcze przez czas jakiś.

Środa, 15 listopada 1939 r. Ojciec Przeor otrzymał od Ojca Opata w odpowiedzi na naszą kartkę pomoc materialną, która pozwala nam spokojniej patrzeć się w przyszłość, przynajmniej przez czas jakiś. Chór nasz wzbogacił się nowym pulpitem otrzymanym w darze od sióstr dominikanek z Krakowa. Temu parę dni odwiedziła nasz klasztor grupa teologów OO. Dominikanów z Krakowa pod przewodnictwem o. Michała Czartoryskiego.

Środa, 22 listopada 1939 r. Przedwczoraj Ojciec Przeor otrzymał przez ambasadę belgijska w Berlinie listy od rodziny, również też doszło parę numerów gazety „Libre Belgique” z końca września. Przynajmniej przez ten kontakt nie czujemy się tak bardzo odcięci od opactwa, bo przez ambasadę możemy się z Ojcem Opatem porozumiewać. Na mocy układu z proboszczem co dwa tygodnie jeden z ojców będzie miał w niedzielę sumę i kazanie dla ludzi, tak więc praca nad parafią, mimo że jej jeszcze nie mamy całkowicie w ręku, przybiera konkretne zarysy. Ambasador belgijski przesłał nam też w porozumieniu z Ojcem Opatem 600 złotych.


Pragniemy tymi publikacjami przybliżyć naszą historię i uczcić pamięć benedyktynów, którzy w tym trudnym dla Polski okresie II wojny światowej rozpoczynali wielkie dzieło odnowy opactwa tynieckiego.

Od jakiegoś czasu uruchomiliśmy dla chętnych funkcję newslettera, za pomocą którego otrzymacie na skrzynkę e-mail najnowsze artykuły i aktualności ze strony opactwa tynieckiego. Po prawej stronie znajdziecie formularz zapisu, po którym należy potwierdzić w wiadomości zwrotnej chęć subskrypcji.

Słuchaj, synu, nauk mistrza…

Od jakiegoś czasu regularnie publikujemy materiały audio na profilach Apple Podcasts oraz Spotify. Jest to kolejne narzędzie, dzięki któremu docieramy do naszych słuchaczy i czytelników…

Posłuchaj

Newsletter

Zapisz się do naszej listy mailingowej.

Dziękujemy! Za parę minut otrzymasz e-maila z linkiem potwierdzającym subskrypcję...

Coś poszło nie tak...

Darmowy e-book
Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position